Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon

Bugünlerde en çok duyduğunuz iki kelime ne? diye sorsalar; Hepimiz aynı cevabı veririz: Dezenfeksiyon ve Sterilizasyon.

Peki bu iki kelimenin anlamını hiç düşündük mü?

Hepimiz kendimizi, evimizi, kıyafetlerimizi kısacası temas ettiğimiz herşeyi temiz tutmak için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz. Kimimiz deterjanlarla, kimimiz sirke gibi doğal ürünler kullanarak temizliğe uzun mesailer harcıyor.

Hepimizin bir anda düşman kesildiği minik canlılar yani mikroorganizmaları defetmek için tüm bu uğraşımız. Peki ya yararlı mikroorganizmaları yok etmek/öldürmek ne kadar doğru?

Dezenfeksiyon, cansız maddeler üzerinde bulunan hastalık yapıcı diğer adıyla da patojen mikroorganizmaların yok edilmesidir. Bir diğer ifadeyle dezenfeksiyon ile bir cisim hastalık yapıcı etkenlerden arındırılır.

Sterilizasyon ise, bir öldürme işlemidir. Sterilizasyon ile cansız maddelerde barınan yararlı ve zararlı tüm mikroorganizmalar ve sporlar öldürülür. Sterilizasyon kimyasal yada fiziksel yöntemlerle yapılabilir.

Yani özetleyecek olursak; Dezenfeksiyon yöntemiyle dezenfekte edilecek maddede bulunan hastalık yapıcı ve zarar verici mikroorganizmalar hedef alınır. Sterilizasyonda ise maddede bulunan hastalık yapan veya yapmayan tüm mikroorganizmaların öldürülmesi hedeflenmektedir.

Bir çoğumuzun sterilizasyon diye bildiği dezenfeksiyon hala birçok yayında, websitesinde, ürün tanıtım broşürlerinde yanlış ifade ediliyor.
Bizde TORA olarak sizlere en doğru şekilde bu kavramları aktarmaya çalıştık. Bu zorlu günlerde sizler de sterilizasyon teknikleriyle ellerinizde yararlı olan mikroorganizmalara da zarar vermemek adına dezenfektanlara yönelerek zararlı mikroplardan arınabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.Comments are closed.