UVC Nedir? Bir Lamba ile gerçekten hijyen sağlanır mı?

Annelerimize temizliğin saniyeler içinde yapılabileceğini söylesek bize asla inanmazlardı. Hepimizin korkulu rüyası Korona virüsü (Covid 19) pandemi ilan edildiğinden beri elimizde bir deterjan ile heryeri temizlemeye çalışıyoruz ve ortam temizliğini sağlamak için alternatifler araştırıyoruz.

Peki arama sonuçlarında sürekli karşımıza çıkan bu UVC lambalarda neyin nesi?

Hepimizin aklında tek bir soru; Gerçekten bir ışınla temizlik mümkün mü?

Ultraviyole (UV); görünür ışık ve X ışınları arasındaki bölgeye düşen elektromanyetik spektrumun bir bileşenidir. Sizler morötesi ışınları olarak da duymuş olabilirsiniz. UV güneş tarafından ya da yapay olarak solaryum gibi cihazlar tarafından üretilir.

En çok 10-400 nanometre olarak tanımlanan ultraviyole radyasyonun (UVR) elektromanyetik spektrumu bir dizi aralığa bölünebilir.

UVA, UVB ve UVC; UVA ve UVB ışınları dünyaya belli oranlarda ulaşırken, Güneşten ölçülebilir hiçbir UVC dünyanın yüzeyine ulaşamaz.

UVC ışınları üzerinde yapılan birçok araştırmaya göre bu ışınların canlı organizmalar (insan, hayvan, bitki, mikroorganizmalar, vb.) üzerinde önemli ölçüde tahribata uğratma etkisi var.

Peki UVC Nasıl dezenfeksiyon yapıyor?

UVC’den gelen ışınlara maruz kalan mikroorganizmalarda üreme fonksiyonlarının bozulması böylece ortamdaki popülasyonun azalması ile arındırma işlemi gerçekleşir. Böylece virüs, bakteri gibi mikroorganizmalardaki hastalık yapıcı patojenlerin inaktif olması sağlanır.

Ve yapılan araştırmalara göre bu işlemin etkin olması için saniyeler bile yeterli olabiliyor.

Temizlik anlayışımız ve yapış şeklimiz gelişen teknolojilerle değişiyor.
Siz kahvenizi yudumlarken içeride sizden uzak bir köşeyi temizleyen UVC lambalar sizin yerinize hijyeni sağlıyor.Comments are closed.